Reggae Na Cały Rok

Pozytywna wibracja na każdy dzień roku! NEWSY/ALBUMY/IMPREZY/AUDYCJA

Pojąć niepojęte – „V”avamuffin [RECENZJA P.Szymczak]

Zaprawdę, ciężko jest ocenić coś, co nie wpisuje się w nawet najmniejszy skrawek schematu. Jest to równie trudne jak zrozumienie kobiet czy praw fizyki działających w alternatywnej rzeczywistości. Vavamuffin w tyle zostawiło dawny ragga styl i nie mają najmniejszego zamiaru spoglądać za siebie.
1

„V” to płyta, w której nie słychać ani widać staromodnych podziałów. Każdy z muzyków zostawił cząstkę swojego charakteru: ciężki ton Gorga, poezja Pabla czy lekkie flow Reggaeneratora.

Reggae? Trochę. Hip-hop? I tak, i nie. Funk? Poniekąd. Poezja śpiewana? Odczuwalna. Gatunków jest pełno, gatunku już mało. Doskonale przyprawiona muzyczna sałatka podana przez mistrzów kuchni.

Album rozpoczyna się od „Ferajny”, pierwszego singla z płyty. Hip-funk? Funk-hop? Słuchając tego utworu aż chce się w najluźniejsze ciuchy, wziąć boom-boxa na ramię i tanecznym krokiem przemierzać ulice miast.
Później o wiele wolniejsza piosenka – „Tatuaż”. Opiera się na warstwie lirycznej, chociaż muzycznie także jest doskonale ułożona. Melancholijnie przenosi nas do smutnej knajpy na rogu ulic Samotnej i Nadziei.
„Sztany katana” to już klasyczne raggamuffin. Muzycy przypominają sobie o korzeniach nawiązując do znanego riddimu Sleng Teng. Zachęca do uśmiechu i tańca ponownie wprowadzając radosną aurę.
Fanom reggae w spokojniejszej formie spodoba się „Zostań tu”, „Rzeka” czy „Goły” – utwór w hołdzie i ku pamięci Sławomira Gołaszewskiego.

„V” to płyta, do której przekonałem się dopiero po kilku przesłuchaniach i paru przerwach. Album jest dla każdego, ale nie dla wszystkich. Zresztą chłopaki z Vavy tak piszą o tej płycie:„V to dwanaście utworów nie tylko dla fanów reggae, funka czy hip-hopu. To płyta dla fanów muzyki.”

Vavamuffin „V”

 1. Ferajna
 2. Tatuaż
 3. Sztany katana
 4. Ostatnia piosenka
 5. Zostań tu
 6. Nic więcej
 7. Mandala
 8. Dźwięk
 9. A to reggae znów
 10. Bambuko
 11. Rzeka
 12. Goły

Patryk Szymczak

Reggae Na Cały Rok © 2015 Frontier Theme
Facebook